(PL) Alergie

Alergie są coraz częstszym powodem wizyt naszych pupili w gabinetach weterynaryjnych. Nie wolno ich bagatelizować, gdyż może się to skończyć dla psa długą chorobą, a dla właściciela dużymi kosztami

Psy, w odróżnieniu do ludzi, nieco inaczej reagują na alergie (atopowe zapalenie skóry). Wynika to z faktu, iż mają one mniej komórek tucznych w obrębie układu oddechowego. Dlatego też u człowieka dominują objawy astmatyczne, u psów natomiast dermatologiczne. Na głowie, w okolicach małżowin usznych i warg skóra robi się czerwona i pojawiają się na niej grudki (tzw. wykwity pierwotne). Występuje zapalenie spojówek z towarzyszącym mu często wypływem surowiczym z nosa i atopowe zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego. Stanem zapalnym objęta zostaje również skóra brzucha zwierzęcia, boki jego ciała i przestrzenie międzypalcowe.
Szczególnie zagrożone tą chorobą są: foxteriery, carinteriery, teriery szkockie, walijskie, shar-pei, lhasa apso, dalmatyńczyki, boksery, bullteriery, buldog angielski, francuski i mops.

 

Pyłki, roztocza i pchły

Alergenami tj. czynnikami bezpośrednio odpowiedzialnymi za wystąpienie alergii mogą być białka drobnocząsteczkowe (glikoproteiny), którymi są np. pyłki roślin.
W Polsce wyróżniamy w zasadzie trzy sezony alergii pyłkowej:
1. Sezon wczesnowiosenny trwający od lutego do połowy maja, kiedy pylą drzewa liściaste - leszczyny, olchy, brzozy.
2. Sezon wczesnoletni trwający od końca maja do połowy lipca obfitujący w pyłki traw, wierzchliny, rzecicy, kostrzewy, żyta.
3. Sezon późnoletni trwający od lipca do połowy listopada, kiedy spotyka się najwięcej pyłków chwastów, kłosówki, bylicy i nabłocia.
Oprócz pyłków niebezpieczne dla ludzi i zwierząt są roztocza a w zasadzie wdychanie ich kulek kałowych. Żywią się one martwym (stale złuszczającym się) naskórkiem ludzi i zwierząt. Stąd też utarło się powiedzenie, że ktoś jest uczulony na kurz. Dlatego należy często i starannie odkurzać pomieszczenia, w których przebywają zarówno ludzie jak i zwierzęta.
Innym i zapewne częściej spotykanym schorzeniem jest „alergiczne pchle zapalenie skóry”. Bezpośrednią jego przyczyną są alergeny zawarte w ślinie pcheł. Charakterystyczne objawy to zmiany w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, niekiedy na miednicy w okolicy nasady ogona. Często zmianami objęte są boki klatki piersiowej, tylne części ud, a nierzadko i szyi. Znamiennym natomiast jest fakt, że zmiany i świąd nie występują na głowie zwierzęcia jak to ma miejsce np. w przypadku reakcji na pyłki roślin.

 

Uczulające metale i plastiki

Nadwrażliwość kontaktowa popularnie nazywana alergią kontaktową to schorzenie obejmujące zmianami słabo owłosione części ciała psa, a więc brzuch, okolicę pachwin i pach, poduszki palcowe. Te części ciała zwierzęcia są wyjątkowo narażone na bezpośredni kontakt z alergenami znajdującymi się w ich posłaniach, na podłodze itp. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że pies może się nabawić alergii leżąc na betonie. W betonie bowiem znajduje się chrom, który ma duże właściwości alergizujące. Podobnie rzecz wygląda z proszkami do prania. Bardzo często przyczyną alergii kontaktowych jest nikiel, kobalt, guma i różnego rodzaju plastiki. Dlatego też pies może uczulić się jedząc z miski, czy goniąc za swoją ulubioną zabawką. Alergizować mogą także niektóre metalowe obroże i obroże przeciwpchelne.

 

Jak po ukąszeniu komara

Psy (tak jak i ludzie) cierpią również po zjedzeniu niektórych pokarmów. Na alergie pokarmowe narażone są szczególnie młode zwierzęta, między czwartym miesiącem a szóstym rokiem życia. W wyniku choroby powstają wyłysienia i przerzedzenia włosa, niekiedy nawet strupy i wypryski a w przypadku wtórnych zakażeń bakteryjnych sączące się zmiany dermatologiczne. W skrajnych przypadkach mogą do tego dochodzić objawy pokrzywki, połączonej z występowaniem silnego świądu. Wówczas pod skórą psa pojawiają się wyniosłości, które swoim wyglądem przypominać mogą ukąszenia komara.
Zdarza się nawet, że zwierzę po zjedzeniu określonego produktu puchnie „w oczach”. Pies pokłada się i ma objawy duszności, tachykardii, sinicy, drżeń mięśniowych. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii.

 

Na alergię test

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry opiera się na szczegółowym wywiadzie i badaniu klinicznym, oraz na wyniku śródskórnego testu alergicznego. Jeśli wyniki testu mają być wiarygodne, przynajmniej przez kilka tygodni wcześniej nie można podawać zwierzęciu leków kortykosterydowych. Podobnie jest z hormonami płciowymi tj. gestagenami, które powinny być odstawione przynajmniej na cztery miesiące przed testem.

Artur Dobrzyński lek. wet.

Produkty będące najczęściej powodem nietolerancji pokarmowej:

- mleko
- jajka
- ryby
- soja
- sztuczne konserwanty
- sztuczne barwniki

Produkty, które rzadko bywają powodem nietolerancji pokarmowej:
- mięso jagnięce (baranina)
- ryż
- marchew

Źródło: http://www.psy.pl